Specialista vs. generalista – kdo přežije nástup strojů?
Jistý čas jsem se potýkala s pocitem nepatřičnosti jen proto, že můj seznam oblastí zájmu je mnohem delší než u běžného společenského průměru, a také proto, že jsem už několikrát podstoupila karierní změnu ruku v ruce se změnou oboru. Společenským standardem (a nepsaným pravidlem) totiž bývá důraz na dlouhodobé zaměření, pokud možno jedním vytyčeným směrem, odbornou specializaci. Už v dětství se nás ptají, čím chceme být, ve vyšším stupni vzdělání nastává čas rozhodnout se pro jeden obor a v kariéře se většinou očekává, že ve vytyčeném směru setrváme co nejdéle a budeme postupně růst a prohlubovat svou specializaci. Čím rychlejším, složitějším a přehlcenějším se dnešní svět stává, proměňuje se i potřeba specializovaných profesí a vznikají stále další nové, které před pár lety vůbec neexistovaly. Je někdo s širším rozptylem na trhu práce do budoucna odsouzen k záhubě?
Diagnóza: jste šroubovák nebo švýcarský nožík?
Generalista (setkat se můžete také se synonymy jako multipod, polymath, multipotencialite, multi-passionate, renesanční osoba) se zpravidla definuje jako člověk s mnoha zájmy a širokými znalostmi, vědomostmi, dovednostmi a/nebo zkušenostmi napříč různými obory. Steve Jobs, Elon Musk, Marie Curie, Leonardo da Vinci nebo Aristoteles – ti všichni jsou považováni za generalisty. Generalisté se současně věnují (nebo střídají) více činností / oborů / profesí / oblastí zájmu, ve kterých sice nemají detailní znalosti na nejhlubší úrovni, ale dokáží těžit právě z širšího mezioborového záběru, dokáží vidět tzv. „big picture“ a často se právě z nich stávají dobří manažeři, lídři či inovátoři.
Oproti tomu specialisté/experti se zaměřují na jednu věc, které se snaží porozumět do nejmenších detailů, a pokud jsou opravdu dobří, stávají se uznávanými a vyhledávanými experty ve svém oboru, často velmi dobře placenými.
Výstižné je známé přirovnání: specialista je jako nejlepší šroubovák který lze sehnat, a který vám poslouží nejlépe v těch případech, když víte, že potřebujete zašroubovat a řádně utáhnout konkrétní šroub konkrétního rozměru a tvaru – když si vyberete ten správný a nejlepší šroubovák, odvedete s ním rychle a snadno precizní práci v oblasti šroubování… Dobrý generalista je zase něco jako švýcarský multifunkční nožík, který taky obsahuje šroubovák, ale navíc i nožík, pilku, vývrtku, otvírák, nůžky, kleště a spoustu dalších nástrojů, které jsou vždy při ruce, v jednom kompaktním balení a pomůžou jednoduše a dobře vyřešit celou škálu situací, aniž byste museli vykoupit nejbližší velkoobchod s nářadím a vyčlenit celou místnost na jeho uskladnění.
Pro některé případy a situace je prostě lepší mít dobré speciální nářadí, pro jiné je zase výhodnější mít dobrý multifunkční nástroj.
Specialista vs. generalista
V pracovních týmech by měli být rovnoměrně zastoupeni jak specialisté, tak generalisté, každý z nich má svůj význam a přínos.
Kdo přežije nástup éry robotů?
Úvahy vizionářů naznačují, jaké vlastnosti a kompetence budou u lidí žádané, až se pracovní trh radikálně promění a velkou část pracovní síly nahradí roboti, stroje a automatizované systémy. Nejvíce ohrožení budou lidé s úzkou specializací vykonávající úkony, které jsou opakované či opakující se, replikovatelné či systematické (a tedy snadno automatizovatelné) – takoví pracovníci se stanou nejsnáze nahraditelnými. Generalisté můžou podle vizionářů do budoucna sehrát významnou úlohu na trhu práce právě pro svou flexibilitu, schopnost inovativního uvažování i za hranice mantinelů a schopnost řešení komplexních problémů.
Jedním ze způsobů, jak snížit riziko vlastní nahraditelnosti stroji a automatizovanými systémy, je stát se tzv. „T“ zaměstnancem (nebo také expertním generalistou, versatilistou) a spojit tak v sobě to nejlepší ze světa specialistů i generalistů. Horizontála písmene T reprezentuje širokou základnu různorodých dovedností, znalostí, schopností, zkušeností a rolí kterými dotyčný disponuje, o které se lze opřít, a ze kterých je možné čerpat na mnoha úrovních. Vertikála tuto základnu doplňuje o hluboké ponoření se do vybrané konkrétní oblasti, ve které se dotyčný stává specialistou.
Současný pracovní trh potřebuje specialisty i generalisty. Generalisti budou mít možná o něco snadnější startovní pozici do budoucna, protože se budou schopni snadněji přizpůsobit nadcházejícím změnám. Ale kdo s jistotou ví, co nás vlastně čeká? A bude práce (ve smyslu v jakém ji známe dnes) v nedaleké budoucnosti ještě vůbec existovat?…
A co vy? V čem byste si chtěli rozšířit své obzory nebo prohloubit své znalosti a dovednosti?